
Zawieś sufity: Dzięki tym instrukcjom będzie to możliwe
Jeśli masz w domu wysokie sufity i chcesz zaoszczędzić energię, możesz użyć płyt gipsowo-kartonowych do zawieszenia sufitów. Pomieszczenie z podwieszanym sufitem nagrzewa się szybciej, a także może mieć świetny efekt pod względem aranżacji. W ten sposób można również dobrze ukryć kable. Tutaj dowiesz się, jak zawiesić sufit.
Poziom trudności: średni do trudnego
Czas trwania: około 1 dzień
Narzędzia: system zawieszenia, ołówek, poziomica, drabina, wiertarka, wkrętarka akumulatorowa, sznurek kredowy, nożyce do blachy, kombinerki, odpowiednie śruby i kołki, taśma uszczelniająca, przecinak, strugarka, szczotka, papier ścierny, szpachla, szpachla, papier listwy rozdzielające, paca wygładzająca, opcjonalnie: materiał izolacyjny, paroizolacja
Powszechna metoda zawieszania pod sufitem
powszechny sposób podwieszania sufitu za pomocą wieszaków bezpośrednich i odpowiednich profili do płyt gipsowo-kartonowych wykonanych z metalu
Sufit podwieszany można najlepiej zrealizować za pomocą tak zwanych wieszaków bezpośrednich i odpowiednich profili do płyt gipsowo-kartonowych wykonanych z metalu (profile UD i CD). Ta metoda jest szczególnie odpowiednia dla niskiej wysokości zawieszenia od 4 do 12,5 cm. Alternatywnie można również zbudować podkonstrukcję z drewna. Jest to odpowiednie dla wszystkich wysokości, ale wymaga również nieco bardziej specjalistycznej wiedzy i obejmuje kilka dodatkowych czynności roboczych.
Niezależnie od tego, czy wykonujesz podkonstrukcję z drewna, czy wolisz używać profili metalowych, nie jest tak ważne dla efektu końcowego: najważniejsze jest to, aby powstała stabilna i nośna konstrukcja . W tym artykule z poradami dowiesz się, jak zastosować zawieszenie sufitowe za pomocą wieszaków bezpośrednich.
Krok 1: Przymocuj profile ścienne do zawieszenia sufitowego
Dołączony jest profil ścienny do zawieszenia sufitowego
Najpierw zaznacz ołówkiem prawidłowe położenie profili UD do połączenia ze ścianą . Profile wyznaczają wysokość montażu, jaką uzyskuje się poprzez podwieszenie sufitu. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby profile były wyrównane dokładnie w poziomie , w końcu sufity i ściany nie zawsze są dokładnie proste, szczególnie w starych budynkach. Użyj więc poziomicy i dokładnie wyrównaj.
Następnie przykleić taśmę uszczelniającą z tyłu profili, wstępnie nawiercić otwory na kołki, a następnie przykręcić profile do ściany. W zależności od rodzaju ściany mogą być tutaj wymagane różne wkręty.
Krok 2: Zamocuj wieszak bezpośredni
Dołączony jest wieszak bezpośredni
Teraz kolej na wieszaki bezpośrednie. Za pomocą kredy zaznaczasz odległości między poszczególnymi wieszakami na suficie. Zwróć uwagę na prawidłowe odległości: Zachowaj odległość 15 do 20 cm od strony połączenia ze ścianą. Profile powinny same nie przekracza 50 cm szerokości i 80 cm od siebie na długości leżą .
Wstępnie wywierć otwory i przykręć wieszaki do sufitu. Różne rodzaje sufitów, takie jak stropy drewniane lub betonowe, oczywiście również wymagały zastosowania różnych śrub.
Krok 3: Zamocuj profile do zawieszania sufitu
Dołączony jest profil do zawieszania sufitu
Teraz wsuń profile CD do listew podstawy w wieszaki sufitowe . Użyj poziomicy, aby sprawdzić położenie profili, a następnie skręć je ze sobą. Jeśli profil jest za długi, możesz go odpowiednio skrócić za pomocą nożyc do blachy. Jeśli jest za krótki, potrzebne są łączniki proste, za pomocą których można połączyć ze sobą dwa profile. Zapewnia to niezbędną stabilność. Jeśli profil nadal gdzieś wystaje, możesz go po prostu zagiąć do góry za pomocą szczypiec.
Teraz przymocuj łaty do łat bazowych . Obejmuje to również profile CD, które są wkładane w profile UD połączenia ściennego. Listwy będą później nosić płyty gipsowo-kartonowe zawieszenia sufitowego. Podstawa i łaty nośne muszą być teraz połączone łącznikami krzyżowymi w punktach skrzyżowania , aby uzyskać stabilną konstrukcję.
Jeśli chcesz zainstalować izolację w suficie, który ma być podwieszony , powinieneś teraz przymocować panele izolacyjne i nie zapomnieć o paroizolacji, aby zapobiec tworzeniu się pleśni. Jest to szczególnie wskazane, jeśli pomieszczenie powyżej to np. nieogrzewane poddasze. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku dotyczącym izolacji termicznej .
Krok 4: wytnij i przymocuj płyty sufitowe
Płyta sufitowa jest przymocowana
Standardowym materiałem do podwieszania sufitów jest Rigips – płyta gipsowo-kartonowa w formie panelowej. Najpierw należy przyciąć płytę gipsowo-kartonową na długość sufitu, który ma być podwieszony . Aby to zrobić, nacinasz płyty nożem na górze, a następnie przełamujesz je przez twardą krawędź. Wytnij resztę drogi nożem rzemieślniczym. Następnie należy sfazować i wygładzić przycięte krawędzie strugarką do krawędzi . Wypełniacz będzie później lepiej przylegał.
Następnie przyklej paski papieru do ściany pod podkonstrukcją. To tworzy umowę ślizgową. Teraz czas na układanie płyt gipsowo-kartonowych . Przykręcasz je do łat za pomocą wkrętów do płyt kartonowo-gipsowych . Upewnij się, że zaczynasz od rogu i umieszczasz śruby w odległości około sześciu cali. Pomiędzy poszczególnymi panelami należy pozostawić 1 mm wolnej przestrzeni na fugę. Zachowaj ostrożność podczas wkręcania: wkręty można łatwo przekręcić przez miękki materiał płyty gipsowo-kartonowej. Najlepszym narzędziem jest tutaj wkrętarka akumulatorowa z regulowanym momentem obrotowym .
Krok 5: wypełnij otwory i połączenia
Wywiercone otwory i połączenia są wypełnione
Za pomocą szczoteczki najpierw usuwasz kurz z fug i wiercisz otwory. Następnie możesz go napełnić czysto. Aby zapobiec późniejszemu rozerwaniu, możesz również przykleić dodatkową taśmę do fug przed rozpoczęciem wypełniania.
Następnie wymieszać szpachlówkę i nałożyć ją w poprzek spoiny za pomocą pacy wygładzającej . Najpierw wypełnij spoiny poziome, a następnie pionowe. Ponieważ fuga zwykle nieco się kurczy po wyschnięciu, zwykle konieczne jest tutaj kilka przejść . Otwory na śruby również muszą być odpowiednio wypełnione wypełniaczem. Nie zapomnij od czasu do czasu wyczyścić kielnię wygładzającą, na przykład małą szpatułką.
Po wyschnięciu fugi – trwa to około czterech godzin – konieczny jest ostatni krok: wszystkie nierówności zeszlifuj papierem ściernym , aby powstała gładka, czysta powierzchnia. Następnie można pomalować lub wytapetować sufit . Przed malowaniem należy jednak pamiętać, że płyta gipsowo-kartonowa jest bardzo chłonna i dlatego wymaga najpierw odpowiedniego gruntowania.
Alternatywnie: powiesić sufit z drewnem
Sufit kuchenny podwieszany na drewnie
Jeśli chcesz zawiesić sufit w płycie gipsowo-kartonowej, możesz to zrobić z drewna zamiast metalu. Konstrukcja nośna z drewna ma tę zaletę, że można uzyskać większą wysokość zawieszenia i że zamiast płyt gipsowo-kartonowych można na przykład zamontować panele drewniane. Takie podejście wymaga jednak bardzo precyzyjnej pracy i jest trudniejsze niż metoda opisana z pomocą bezpośrednich uzależnionych.
Tutaj również pracuje się z łatami podstawowymi i nośnymi lub kontrłatami – tylko wtedy, gdy drewniane łaty podstawowych łat przykręca się bezpośrednio do sufitu. Jednak w zależności od pożądanej wysokości zawieszenia, mocowanie podstawowych łat może być nieco bardziej skomplikowane, ponieważ może być konieczne zbudowanie konstrukcji ramowej zawierającej również pionowe drewniane łaty. Ich długość określa wtedy planowaną wysokość zawieszenia.
Przecież przy takiej konstrukcji można przymocować kable bezpośrednio do łat i tym samym przechowywać je wyraźnie we wnęce nad sufitem podwieszanym. Więc to, czy do zawieszenia sufitu użyjesz drewna, czy metalu, zależy trochę od okoliczności; ale także ile wysiłku chcesz włożyć.