Ponowne użycie lub recykling materiałów

Co dzieje się z cegłami, gdy budynek jest wyburzany? A co z kostką brukową, gdy ulica zyskuje nową nawierzchnię? Ponowne użycie i recykling są tutaj normalne. Opowiemy Ci więcej o wielu życiach naszych kamieni elewacyjnych i kostki brukowej

Cegły zasługują na drugie życie

Rzadko zdarza się, aby budynek został wyburzony ze względu na stan ceglanej elewacji. Tak się nie dzieje, nawet jeśli fasada ma sto lat. Często jednak stara konstrukcja nie spełnia już obecnych wymagań, dlatego konieczny jest remont, w trakcie którego można zachować starą elewację. Ale cegieł nie trzeba wyrzucać, nawet jeśli zostaną rozebrane. Ponieważ po rozbiórce można je ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi.

Możliwość ponownego wykorzystania starych cegieł na nową elewację

Po usunięciu resztek zaprawy cegła może być ponownie użyta do renowacji lub nowych budynków. Użyte cegły udowadniają również swoje mocne strony w drugim życiu, nadając budynkowi wyjątkowy wygląd i charakter.

Możliwość ponownego wykorzystania starych cegieł na nową elewację
Recykling nieprzetworzonych cegieł
Cegły, które nigdy nie były używane do budowy budynku, takie jak zniekształcone lub pocięte skrawki, można zmielić na szamot. Materiał ten można wykorzystać np. jako surowiec do produkcji nowych cegieł elewacyjnych. W ten sposób można poddać recyklingowi nawet kamienie, które były używane w systemach suchego składowania. Cegły murowane lub klejone nie wchodzą w rachubę. Kamienie te mogą zawierać resztki zaprawy, co z kolei powoduje powstawanie wapiennych osadów.

Recykling nieprzetworzonych cegieł
Recykling zużytego klinkieru brukowego
Cegły z prac rozbiórkowych po recyklingu można wykorzystać jako:

Materiał wypełniający i stabilizujący do prac infrastrukturalnych
Kruszywa do betonu nadprożowego i prefabrykowanego oraz zaprawy
Kruszywa do cegieł z krzemianu wapnia
Czerwone „cegły szlifowane” jako nawierzchnia na kortach tenisowych.
Podłoża roślinne.
Ponieważ cegły są wykonane w całości z naturalnych surowców, nie mają szkodliwego wpływu na kontakt z wodą gruntową lub powierzchniową.

A co z paskami?

Ponowne użycie i recykling są również normą w naszych układarkach .

Rozściełacze mają długą żywotność
Międzynarodowa firma konsultingowo-inżynieryjna Royal HaskoningDHV ustaliła, że ​​rozściełacze mają średnią żywotność 125 lat. 10% trwa nawet ponad 250 lat.

Wskaźnik ponownego wykorzystania prawie 90%
Biuro doradcze wykazało również, że dziewięćdziesiąt procent wszystkich klinkierów brukowych, które były już używane, jest ponownie wykorzystywanych (wielokrotnie). Miasta zużywają nawet od 80 do 90% zużytych cegieł na nowe nawierzchnie lub poważne naprawy. Rozściełacze, które nie są ponownie używane, ale nadal mogą być używane, cieszą się dużą sprzedażą w sektorze prywatnym. Całkowite ponowne wykorzystanie klinkieru brukowego wynosi około 90%. Czasem dostają nawet trzecie lub czwarte życie w ogrodach, co daje im wysoką wartość rezydualną.

Recykling klinkieru brukowego
Jeśli kostki brukowej nie można już ponownie wykorzystać, nadal można je zmielić na szamot. Materiał ten wykorzystywany jest do produkcji nowych klinkierów brukowych lub granulatu. Granulat ten znajduje zastosowanie np. jako podbudowa drogowa, zamiennik żwiru czy piasku oraz jako kruszywo w innych materiałach budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *