Podwieszenie sufitu za pomocą drewnianej konstrukcji nośnej i płyt gipsowo-kartonowych

Często istnieją optyczne powody, dla których budowniczowie decydują się na podwieszenie sufitu. Albo stary sufit nie jest już piękny, albo linie i rury wentylacyjne powinny zniknąć za nim. Ponadto oprawy można bardzo prosto i skutecznie zamontować w suficie podwieszanym, aby oświetlić całe pomieszczenie. Dodatkowo, podwieszając sufit w bardzo wysokich pomieszczeniach, można zredukować kubaturę, a tym samym koszty ogrzewania.

Aby podwiesić sufit z płytą kartonowo-gipsową, podkonstrukcję należy najpierw przymocować do istniejącego sufitu. W tym celu dostępne są w zasadzie dwie różne opcje: z jednej strony można pracować z prefabrykowanymi metalowymi profilami i odpowiednimi akcesoriami, a z drugiej zbudować podkonstrukcję z drewna.

Zawieś sufit za pomocą drewnianej konstrukcji

Dla uzyskania satysfakcjonującego efektu bardzo ważne jest, aby w konstrukcji drewnianej zastosowano proste, nieskręcające się drewno oraz aby podkonstrukcja była wykonana bardzo starannie. Najprostszą formą sufitu podwieszanego, np. do wbudowania spotów LED, jest przykręcana do sufitu warstwa kantówki, do której mocowane są płyty gipsowo-kartonowe z odpowiednimi otworami na spoty. Jeżeli strop ma być podwieszony niżej, potrzebne jest miejsce na warstwę izolacyjną lub jeżeli strop ma być po prostu lepiej wentylowany od tyłu, stosuje się drugą warstwę kantówki tzw. jest przykręcany do łat bazowych pod kątem prostym.

Aby wyrównać sufit, pierwsza (lub jedyna) warstwa drewna konstrukcyjnego jest początkowo tylko luźno przymocowana, a następnie wyrównana za pomocą laserowego urządzenia pomiarowego i małych kawałków drewna. Alternatywnie można użyć kołków regulacyjnych lub wieszaków bezpośrednich, aby ustawić łaty podstawy we właściwej pozycji. Po wykończeniu konstrukcji drewnianej na tym poziomie można ułożyć niezbędne kable i rury, a następnie przymocować je do drewna konstrukcyjnego lub przepuścić przez nie.

Zamocuj płytę gipsowo-kartonową
Do mocowania płyt należy pracować w dwie osoby lub zastosować tzw. płytki jednoosobowe.

Po przykręceniu wszystkich paneli do konstrukcji nośnej należy wywiercić otwory i połączenia. W tym celu spoiny są najpierw zagruntowane, aby farba nie została później całkowicie wchłonięta. Aby uniknąć pęknięć, spoiny można również zabandażować tzw. mostkiem pęknięć. Dotyczy to przede wszystkim płyt gipsowo-kartonowych. Następnie szpachlówka jest mieszana, a ubytki i spoiny wypełniane w kilku krokach kielnią. Szczelina przejściowa pomiędzy sufitem a ścianą wypełniona jest trwale elastycznym akrylem lub silikonem, dzięki czemu sufit może pracować bez pęknięć. Teraz sufit można pomalować.

Nasza profesjonalna wskazówka

Płyta gipsowo-kartonowa jest tańsza niż płyta gipsowo-włóknowa i łatwiejsza w obróbce, gdy jest mniej kurzu. Z drugiej strony płyty gipsowo-włóknowe zapewniają lepszą izolację akustyczną i ochronę przeciwpożarową przy tej samej grubości, mają bardziej stabilne krawędzie, które nie wymagają ochrony krawędzi i mogą być również przypinane do konstrukcji nośnej.

W przypadku zastosowania płyt gipsowo-kartonowych należy je przymocować wkrętakiem do płyt gipsowo-kartonowych z regulowanym ogranicznikiem głębokości lub specjalną nasadką, tzw. ogranicznikiem głębokości, stosowanym do konwencjonalnej wkrętarki akumulatorowej. Zbyt głębokie zagłębienie śruby w płycie i uszkodzenie warstwy tektury wpływa na stabilność płyty.

Odczepianie sufitu krok po kroku
Podstawowe łaty przykręcane są do istniejącego stropu.
Płyta gipsowo-włóknowa jest rozrywana za pomocą skrobaka do płyt.
Przełam płytę gipsowo-kartonową przez krawędź.
Płyta gipsowo-włóknowa może być również obrabiana z wyczyńcem.
Wgłębienia można łatwo wyciąć w panelu za pomocą wyrzynarki.
Płyty gipsowo-włóknowe są przykręcane do konstrukcji nośnej.
Spoiny muszą być całkowicie wypełnione klejem.
Sufit podwieszany z listwami bazowymi i nośnymi.
Otwory na spoty LED są wywiercone w płycie gipsowo-kartonowej.
Aby przymocować pierwszą kondygnację do istniejącego sufitu, należy najpierw wywiercić otwory w suficie, np. pół szerokości deski (przy 125 cm daje to rozstaw wkrętów 62,5 cm i 50 cm w drugą stronę). Typowy wymiar kantówki to 35 x 45 mm. Są one przykręcane do sufitu, na przykład za pomocą śrub Torx i odpowiednich kołków, w zależności od podłoża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *