Nie zapomnij sprawdzić filtra powietrza!

Pomyśl o swoim klimatyzatorze. Jak myślisz, ile ruchomych części ma wpływ na działanie twojego systemu? Odpowiedzi mogą być różne, ale z pewnością jest ich wiele. Nie są to jedyne ważne części Twojego systemu klimatyzacji – w Twoim systemie jest kilka części, które nie poruszają się, które są również bardzo ważne.

Jedną z ważnych części twojego systemu, która jest często niedoceniana, jest filtr powietrza. Możesz być nieco zaskoczony, gdy to usłyszysz, ale to prawda! Chociaż filtr znajduje się po prostu w kanale powietrza powrotnego, pełni bardzo ważną rolę, pomagając systemom HVAC działać skutecznie i wydajnie.

Przyjrzyjmy się szczegółom, dlaczego filtr powietrza jest tak ważny i kiedy trzeba go wymienić.

Filtry powietrza HVAC nie są systemami filtracyjnymi

Po pierwsze, chcemy podać pewne wyjaśnienia. Filtry HVAC to nie to samo, co system filtracji powietrza.

System filtracji powietrza znajduje się w przewodach i usuwa zanieczyszczenia z powietrza pompowanego do domu. Jego zadaniem jest pomoc w poprawie jakości powietrza w pomieszczeniach.

Filtr HVAC, o którym dzisiaj rozmawiamy, znajduje się w kanale powietrza powrotnego. Zadaniem tego filtra jest zapobieganie przedostawaniu się zanieczyszczeń do systemu HVAC.

Kiedy trzeba wymienić filtr powietrza?

Wymiana filtra powietrza jest koniecznością, aby system HVAC działał prawidłowo. Pytanie, na które wiele osób potrzebuje odpowiedzi, brzmi: „Jak często musisz zmieniać ten filtr?”

Powinieneś wymieniać filtr co jeden do trzech miesięcy. Zapewniamy asortyment, ponieważ potrzeba wymiany filtrów może się różnić w zależności od indywidualnych czynników w Twoim domu, takich jak częstotliwość korzystania z systemu i jakość powietrza w pomieszczeniu.

Wpływ opóźnionych zmian filtrów
Być może zastanawiasz się, jakie są konsekwencje, jeśli nie wymienisz filtra powietrza. Sugerujemy regularne zmiany z jakiegoś powodu – lepszą skuteczność i wydajność systemu – ale czy istnieje prawdziwa wada odkładania zmian filtrów? Prawda jest taka, że ​​tak, może być. Takie problemy mogą pojawić się w wyniku filtrów, które pozostają niezmienione przez zbyt długi czas:

Słaby przepływ powietrza do systemu : Zatkany filtr powietrza zmniejszy ilość powietrza, które może dostać się do klimatyzacji w celu schłodzenia.
Brudne nagromadzenie się na wężownicy parownika : Zbyt dużo brudu na filtrze może prowadzić do szybszego gromadzenia się brudu na wężownicy parownika. Może to utrudniać proces chłodzenia i obciążać system.
Zwiększone zużycie energii : jeśli twój klimatyzator walczy z brudnym filtrem, może zużywać dodatkową energię, aby spróbować to naprawić.
Krótkie cykle w Twoim systemie : Krótkie cykle mogą być spowodowane różnymi problemami, a jednym z nich jest zatkany filtr powietrza. Jeśli powietrze nie jest w stanie dostać się do twojego systemu, AC może wyłączyć się wcześnie, aby zapobiec uszkodzeniu samego siebie.
Wymiana filtrów to szybki i łatwy sposób na usprawnienie pracy systemu i ochronę go przed brudnym powietrzem. Jeśli nie masz pewności, jak poradzić sobie z wymianą filtra, nasz zespół z przyjemnością Ci pokaże. W ramach naszej usługi serwisowej uwzględniamy również wymianę filtrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *